Με σπασμένα τα... φρένα η Μακάμπι του Σφαιρόπουλου

μακάμπι τελ αβιβ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ μία ακόμη βραδιά και πέρασε ξεκούραστα από την έδρα της Μπασκόνια την οποία συνέτριψε με 113-83. Με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν με 4/6 τρίποντα και με 8 πόντους του Ουίλμπεκιν, η Μακάμπι Τελ Αβίβ προηγήθηκε με 18-28 (10΄). Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε στο δεύτερο δεκάλεπτο τον ΝτιΜπαρτολομέο να μπαίνει στην εξίσωση του σκορ, ενώ ταυτόχρονα παρέμενε σε ρυθμό ο Ουίλμπεκιν. Η Μπασκόνια έμοιαζε αδύναμη στο παρκέ τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και το ημίχρονο έληξε με 32-55.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου. Η Μακάμπι συνέχισε να παίζει με σπασμένα τα «φρένα» και δεν άφησε τους Βάσκους, ούτε καν να σκεφτούν να αντιδράσουν. Τα συνεχόμενα τρίποντα και η απίστευτη ευστοχία πίσω από τα 6,75 της Μακάμπι Τελ Αβίβ ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά και το παιχνίδι έληξε με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μία ακόμη επιβλητική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 32-55, 58-86, 83-113

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr