Γ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ: Ο Αλμέιδα έχασε το ματς στην Τούμπα

Γ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ: Ο Αλμέιδα έχασε το ματς στην Τούμπα 29/04/2024

Το σκεπτικό του Ματίας Αλμέιδα ήταν να ξεκινήσει στην Τούμπα με την 11άδα που διέλυσε τον Παναθηναϊκό και κάποια στιγμή να ρίξει στο ματς φρέσκο αίμα. Κι αυτό του πήγε μια χαρά από το 1-0 μέχρι και το 35΄ περίπου. Σε αυτό το διάστημα η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη και έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ.

Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν καθόλου καλή για την Ενωση. Έγινε τελείως ακίνδυνη επιθετικά, ο ΠΑΟΚ έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο αυτός ήταν το αφεντικό του ματς.

Η Ενωση είχε μια παθητικότητα και βρέθηκε να προηγείται από το πουθενά.

Κι όμως όχι μόνο δεν μπόρεσε να κρατήσει το 1-2, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση με παιδική συμπεριφορά της άμυνας και στο τέλος έχασε το ματς.

Με λίγα λόγια η ΑΕΚ της Τούμπας δεν είχε καμία σχέση με την ομάδα που ταπείνωσε τον Παναθηναϊκό κι αυτό θα πρέπει να προβληματίσει τον Αλμέιδα και τους παίκτες. Διότι από αυτό το αποτέλεσμα ίσως να χαθεί ο τίτλος που πριν το χθεσινό ματς στην ΑΕΚ τον είχαν σίγουρο.

Για εμένα το πιο σημαντικό μερίδιο ευθύνης το έχει ο προπονητής της, ο οποίος διάβασε λάθος το ματς. Έπρεπε να βάλει στην ομάδα παίκτες που έπαιξαν αλλαγή με τους πράσινους, γιατί θα είχαν πιο πολλές δυνάμεις. Και η ΑΕΚ διαθέτει ένα σωρό εξαιρετικές επιλογές.

Έπειτα, ο Λατίνος έδειξε αργά αντανακλαστικά και στις αλλαγές του. Ουσιαστικά δεν πήρε τίποτα. Έβλεπε ότι η ομάδα παρακολουθεί την επιθετικότητα του ΠΑΟΚ και δεν έκανε τίποτα για να διορθώσει την κατάσταση.

Όσο για όλα αυτά που έκανε ο ξένος τεχνικός στο φινάλε του ματς, ασφαλώς και είναι εκτεθειμένος. Η λογική λέει ότι προκλήθηκε, αλλά δεν ξέρουμε λεπτομέρειες.

Ο Αλμέιδα όφειλε να σταθεί στο ύψος του.  Όπως έχει πράξει μέχρι τώρα. Το συγνώμη που ζήτησε μετά από σχετική ερώτηση μεταφράζεται στο ότι αναγνωρίζει το λάθος του.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr